Czym są i do czego służą simeringi?

Każdy układ pracujący wymaga odpowiedniego nasmarowania. To z kolei wymusza na konstruktorach zastosowanie zabezpieczeń zapobiegających wyciekowi olejów czy smarów, jak i przedostawaniu się między ruchome elementy zanieczyszczeń. Do tego służą m.in. simeringi. Czym one są i jak działają? Dowiedz się poniżej.
Co to jest simering?
Najprościej ujmując – simering to pierścień służący do uszczelnienia części obrotowych pracujących, pokrytych określonym smarowidłem. Wykorzystuje się go również do uszczelniania połączeń przesuwanych. W zależności od rodzaju działa w zróżnicowanych warunkach.
Jak zbudowane są simeringi?
Na rynku znajdują się najróżniejsze modele simeringów (więcej o nich poniżej), ale w gruncie rzeczy są one do siebie bardzo podobne. Każdy z nich składa się z 4 podstawowych elementów, w tym m.in.:
- wykonanej z metalu wkładki usztywniającej,
- wargi uszczelniającej,
- sprężyny dociskowej,
- często – wargi przeciwpyłowej.
Te elementy uszczelniające produkowane są z różnych materiałów.
Rodzaje simeringów
Najpopularniejsze są warianty wykonane z NBR i FPM. Pierwsze charakteryzują się dużą tolerancją na oddziaływanie smarów, olejów i paliw. Pracują w zakresie temperatur od -30° do 100° Celsjusza. Drugie natomiast mają szersze widełki temperaturowe, sięgające od -20 do 200° C. Nie bez powodu gumę FPM nazywa się produktem specjalnego przeznaczenia. Ponadto simering może być wykonany z silikonu, gum ACM, mieszanki teflonu z Gore-Texem i wielu innych tworzyw.
Jak wybrać odpowiedni simering?
Poza tym, że te uszczelniacze wykonywane są z różnych materiałów, produkuje się też różne ich typy. Te zaś zależą od tego, do czego dokładnie są one potrzebne. Jeśli więc nie masz pewności co do tego, który produkt wybrać – skontaktuj się ze sprzedawcą. Specjaliści z dobrego sklepu pomogą Ci w podjęciu decyzji.
Polecane artykuły

Przyczepy samochodowe — na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybór odpowiedniego pojazdu do przewożenia ładunków drogą lądową bywa często trudnym zadaniem. Przyczepy samochodowe są tu szczególnym przypadkiem, ponieważ są powszechnie wykorzystywane i mogą służyć różnym celom — od przewozu towarów po zastosowania rekreacyjne. Na rynku jest wiele

Jakie są najczęstsze sytuacje, w których przydaje się polisa assistance?
Polisa assistance to niezwykle przydatne rozwiązanie, które może uratować nas w trudnych sytuacjach. Warto wiedzieć, że wsparcie to jest pomocne nie tylko podczas podróży, ale także w codziennym życiu. Dzięki temu możemy czuć się bezpieczniej i spokojniej, mając świadomość, że w razie potrzeby otrzy